Facebook

Ciebie Boga wysławiamy…

„Wykorzystano moment obecności ks. Bp. Błaszkiewicza podczas wizytacji kanonicznej i zaproponowano poświęcenie remontowanego budynku na kaplicę. Poświęcenie odbyło się 16 czerwca 1985 r. w warunkach zbliżonych do „stajni betlejemskiej”. Ludzie przeżyli to ze wzruszeniem. Od 16 czerwca do 4 lipca trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji i całodobowa adoracja. Chodziło o to, by zawsze była grupka ludzi, w razie potrzeby gotowa do obrony budynku. Ludzie, szczególnie starsi wykazali wiele poświęcenia dyżurując nocami zwłaszcza że pomimo czasu letniego było bardzo zimno.” – z Kroniki Rektoratu św. Maksymiliana w Sanoku. Takimi słowami ks. Krzysztof Pacześniak upamiętnił początki rektoratu. Od tamtej chwili minęło już 35 lat, za które wierni wraz z kapłanami dziękowali Panu Bogu w niedzielę 14 czerwca 2020 roku. Mszy Świętej przewodniczył ks. prał. Józef Trela, wikariusz biskupi ds. zakonnych, przez długie lata pracujący w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. Obecni byli także ks. Krzysztof Pacześniak – pierwszy rektor, ks. Konrad Dyrda – obecnie Rektor WSD w Przemyślu, ks. Jacek Michno – sanocki proboszcz, dziekani Sanoka – ks. Roman Froń i ks. Piotr Buk, ks. Jan Wosiewicz – kapelan szpitala w Sanoku oraz ks. Michał Kozak – obecny rektor kaplicy.

Dziękowaliśmy Panu Bogu za kapłanów, ale także za tych którzy w tamtych dniach czuwali nad bezpieczeństwem kaplicy i przez kolejne lata ją upiększali, a także z tego miejsca zanosili swoje modlitwy do Pana Boga. To kaplica łącząca pokolenia, otwarta dla chorych jak i tych w sile wieku, miejscowych oraz przyjezdnych.

Podziękowania złożył poseł Piotr Uruski oraz przedstawiciel społeczności lek. Wiktor Bogaczewicz. Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna, śpiew hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” i uroczyste błogosławieństwo.

To jednak nie koniec świętowania, już 16 sierpnia wszystkich zapraszamy na odpust połączony ze świętowaniem złotego jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. Krzysztofa Pacześniaka i wielkim piknikiem rodzinnym.

Za wszystko niech Pan Bóg będzie uwielbiony!

fot. Wojciech Pityński