Facebook

Historia

Rok 2019 w przygotowaniu

Rok 2018

Styczeń

Dnia 28 stycznia 2018 r. zorganizowaliśmy Wieczór kolęd w budynku I LO w Sanoku. Uczestniczyło w nim 160 osób. Kilkugodzinne kolędowanie wypełnił czas wspólnego śpiewu, radosnej rozmowy przy obficie zastawionym stole. Serdeczne podziękowanie dla Pana Mateusza Putyry oraz Wojciecha Michno za muzyczne towarzyszenie.

Kwiecień 2019 r.

W dniach od 27 do 29 kwietnia 2018 r. uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Sanktuariów w Janowie Lubelskim, Górze Kalwarii, Warszawie, Niepokalanowie oraz Skarżysko- Kamiennej.

Maj

Dnia 15 maja 2019 r. przeżywaliśmy kolejną już, bo 10 Rocznicę śmierci ks. Wiesława Siwca. Mszy Świętej przewodniczył ks. Rektor Seminarium Duchownego w Przemyślu dr Konrad Dyrda. Wygłosił okolicznościowe kazanie przypominając postać zasłużonego kapłana i wielkiego przyjaciela młodzieży. Do wspólnej modlitwy w szczególny sposób zostali zaproszeni nauczyciele i społeczność I LO w Sanoku.

Dnia 26 maja 2018 r. zorganizowaliśmy wspólny wieczór ze śpiewem pieśni maryjnych w ogrodzie obok plebanii. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób. Czas wypełniliśmy śpiewem pieśni ku czci NMP oraz wspólnym posiłkiem.

Lipiec

W dniach od 1 do 7 lipca uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Sanktuariów Włoch i Francji. Na naszym pielgrzymim szlaku znalazły się: Padwa, Turyn, Lourdes, La Salette oraz Ars. Wszyscy pielgrzymi z głęboką wiarą przeżywali te święte dni.

Sierpień

W dniach od 11 do 14 sierpnia uczestniczyliśmy w pieszej pielgrzymce na Kalwarię Pacławską.

Dnia 18 sierpnia 2018 roku w kaplicy św. Maksymiliana odprawiona została Msza Święta, podczas której Koło Światowego Związku Żołnierzy AK upamiętniło płk. Zygmunta Żyłkę-Żebrackiego i jego małżonkę Marię Hryczaj-Żebracką.

Dnia 20 sierpnia 2018 r. przeżywaliśmy kolejny odpust ku czci św. Ojca Maksymiliana. Uroczystej sumie przewodniczył ks. Piotr Krzych – wikariusz z Ustrzyk Dolnych. W godzinach popołudniowych odbył się kolejny Piknik Rodzinny, który zgromadził ok. 400 osób. Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie.

Dnia 26 sierpnia 2018 r. gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Antoniego Michno, który przygotowuje się do wyjazdu na misje do Ekwadoru. Ks. Antoni wygłosił okolicznościowe słowo Boże a nasza wspólnota postarała się wesprzeć materialnie dzieło misyjne.

Dnia 27 sierpnia 2018 r. odbyło się spotkanie księży pochodzących z parafii Kosina. Uroczystej sumie przewodniczył ks. Józef Bar a w spotkaniu uczestniczyło 15 kapłanów rodaków. Nasze spotkanie wypełniliśmy także wspólnym zwiedzaniem sanockiego Skansenu.

Wrzesień

23 września 2018 r. gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Jakuba Kruczka, który zachęcał do zaangażowania się w Bractwo ratowania dusz przed wiecznym potępieniem. Przy Kaplicy św. Maksymiliana powstała grupa Bractwa, która w każdy wtorek w sposób szczególny poleca dusze zmierzające ku wiecznej zagładzie. Nasza grupa raz w miesiącu przeżywa także formacyjne spotkanie.

W miesiącu wrześniu powstała także Wspólnota Krwi Chrystusa, która w sposób szczególny pragnie przeżywać Mękę Pańską oraz obecność Chrystusa w Eucharystii. W każdy piątek trwamy na krótkiej adoracyjnej modlitwie a co dwa tygodnie spotykamy się aby pogłębić wiarę i formować nasze serce.

Październik

Dnia 28 października 2018 r. Ks. Dziekan Roman Froń odprawił uroczysta sumę a po niej poświęcił figurę św. Ojca Maksymiliana przy wejściu do naszej kaplicy.

Listopad

15 listopada 2018 r. w naszej Kaplicy kapłani Dekanatu Sanok I sprawowali Najświętszą Ofiarę w intencji zmarłych kapłanów pracujących w dekanacie. Mszy Świętej przewodniczył ks. Dziekan Roman Froń a okolicznościowe słowo wygłosił ks. Prałat dr Andrzej Skiba. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie.

Grudzień

1 grudnia 2018r. została odprawiona w naszej Kaplicy Msza Święta dziękczynna za 135 lat Kółka Rolniczego istniejącego na terenie naszego miasta. Mszy Świętej przewodniczył ks. Dziekan Roman Froń a okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. Prałat Andrzej Skiba. Po uroczystościach odbyło się sympozjum w budynku Kółka Rolniczego.

W miesiącu grudniu dokonaliśmy odświeżenia prezbiterium w naszej Kaplicy. Boazerię zastąpiliśmy płytami z odpowiednią kolorystyką. Wielkie Bóg zapłać za pomoc i poświęcony czas Panom Witoldowi Hydzikowi oraz Antoniemu Sieniawskiemu.

Rok 2017

Styczeń

Wraz z młodzieżą wyruszyliśmy na kolejne spotkanie Taize do Rygi. Uczestniczyło w tym spotkaniu 27 osób związanych z Kaplicą św. Maksymiliana czy też z pobliskim LO. Dla uczestników spotkania była to okazja do złożenia świadectwa wiary, poznania nowych ludzi oraz odkrycia nowych miejsc. Spotkanie trwało w dniach od 28 grudnia 2016 r. do 1 stycznia 2017 r.

W dniach od 20 do 29 stycznia 2017 r. uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Grecji śladami św. Pawła. Była to okazja do integracji pielgrzymkowej wspólnoty oraz duchowego doświadczenia. Odkrywaliśmy ślady, które pozostawił swym życiem i działalnością św. Paweł – Apostoł narodów. Nasza grupa liczyła 48 osób. Wyrazy wdzięczności dla Biura podróży Matteo Travel za profesjonalną organizację pielgrzymki.

Kwiecień

Święta Wielkiej Nocy oraz całe Triduum Paschalne zostało uświetnione zaangażowaniem i pomocą wszystkich, którzy angażują się w życie naszej wspólnoty. Dekorację świąteczną wykonali Marzena i Bogdan Buczek, kwiaty przystroiła Pani Magdalena Czytajło. Młodzież oraz dorośli gorliwie angażowali się w przebieg liturgii. Te święte dni przebiegły w modlitewnej atmosferze z głęboko przeżytą liturgią.

Kwiecień/maj

W dniach od 28 kwietnia do 1 maja 2017 r. udaliśmy się na pielgrzymkę do Sanktuariów Polski. Nawiedziliśmy m in. Kodeń, Św. Lipkę, Gietrzwałd, Toruń, Liche, św. Krzyż oraz Kałków. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki byli zachwycenie pobytem w tak cudownych miejscach i przeżywali ten święty czas w modlitewnej atmosferze. W pielgrzymce uczestniczyło 54 osoby.

Maj

W porozumieniu ze społecznością I LO w Sanoku oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej a także Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych postanowiliśmy zafundować tablicę pamiątkowa poświęconą śp. ks. Wiesławowi Siwcowi, który kilkanaście lat posługiwał przy Kaplicy św. Maksymiliana będąc równocześnie katechetą w I LO. Poświęcenia dokonał 14 maja 2017 r. ks. Bp. Stanisław Jamrozek. W poświeceniu uczestniczyli nauczyciele I LO, Rodzina ks. Wiesława, zaproszeni goście oraz nasza wspólnota.

Lipiec

W dniach od 2 do 7 lipca 2017r. uczestniczyliśmy w wycieczko-pielgrzymce nazwanej „Perły Adriatyku”. Nawiedziliśmy m in. Budapeszt, Trogir, Split, Medjugorie, Dubrownik i wiele innych ciekawych miejsc. Dla uczestników pielgrzymowania była to kolejna okazja do pogłębienia wiary oraz odkrywania nowych miejsc i doświadczenia wspólnoty.

Sierpień

20 sierpnia 2017 r. przeżywaliśmy odpust w naszej Kaplicy. Pragnęliśmy uczcić naszego patrona św. Ojca Maksymiliana. Uroczystej liturgii przewodniczył i wygłosił Boże słowo ks. Roman Lorens, wikariusz parafii NSPJ w Sanoku. Przedłużeniem naszego świętowania stał się popołudniowy piknik rodzinny który zgromadził kilkaset osób. Był to czas rodzinnej atmosfery i radości spotkania, za który bardzo serdecznie dziękujemy.

Październik

W tym miesięcy wymieniliśmy nagłośnienie w naszej Kaplicy. Wykonała je Firma „Rduch”. Całość inwestycji wyniosła 8300 zł. Było to możliwe dzięki ofiarności całej wspólnoty za którą bardzo serdecznie dziękujemy

W dniach od 13 do 15 października uczestniczyliśmy w pielgrzymko-wycieczce do Wrocławia, Pragi, Bożkowa oraz do Krzeszowa. Liczna 54 osobowa grupa miała okazję ubogacić się duchowo i turystycznie.

Rok 2016

Sierpień

Decyzją ks. Abp. Adama Szala dnia 20 sierpnia 2016r. nastąpiła zmiana Rektora Kościoła pw. św. Maksymiliana w Sanoku. Po 33 latach pracy przy Rektoracie na emeryturę do Korczyny odszedł ks. Krzysztof Pacześniak. Nowym Rektorem został mianowany ks. Jacek Michno. Wprowadzenia w obowiązki i posługę dokonał ks. dr Andrzej Skiba, Dziekan Dekanatu Sanok I, dnia 21 sierpnia 2016r.

Październik

Dokonano w tym miesiącu pomalowania kaplicy. W pracę zaangażowali się Panowie: Bogdan Buczek, Jerzy Czerniga, Tadeusz Kot oraz Wiesław Hoksa. Wspólnota Rektoratu jest wdzięczna za poświęcony czas i trud pracy.

Grudzień

Przygotowaniu do Świąt Bożego narodzenia towarzyszył trud wykonania nowej dekoracji świątecznej. Podjęli się tego zadania Państwo: Marzena i Bogdan Buczek. Ich trud i pomysłowość zaowocowały pięknym dziełem, które bardzo uradowało wszystkich uczestników świątecznej liturgii. Serdecznie im dziękujemy za piękne dzieło.

Wraz z młodzieżą wyruszyliśmy na kolejne spotkanie Taize do Rygi. Uczestniczyło w tym spotkaniu 27 osób związanych z Kaplicą św. Maksymiliana czy też z pobliskim LO. Dla uczestników spotkania była to okazja do złożenia świadectwa wiary, poznania nowych ludzi oraz odkrycia nowych miejsc. Spotkanie trwało w dniach od 28 grudnia 2016 r. do 1 stycznia 2017 r.

Lata 1986-2016 w przygotowaniu

Rok 1985

17 i 22 czerwca miejsce powstawania kaplicy odwiedził przedstawiciel Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych kpt. B. Wykorzystano moment obecności ks. Bp. Błaszkiewicza podczas wizytacji kanonicznej i zaproponowano poświęcenie remontowanego budynku na kaplicę. Poświęcenie odbyło się 16 czerwca 1985 r. w warunkach zbliżonych do „stajni betlejemskiej”. Ludzie przeżyli to ze wzruszeniem. Od 16 czerwca do 4 lipca trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji i całodobowa adoracja. Chodziło o to, by zawsze była grupka ludzi, w razie potrzeby gotowa do obrony budynku. Ludzie, szczególnie starsi wykazali wiele poświęcenia dyżurując nocami zwłaszcza że pomimo czasu letniego było bardzo zimno.

14 marca przyjechał do Rektoratu ks. Bp Ordynariusz Ignacy Tokarczuk i kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Prałat Zdzisław Majcher. Po obejrzeniu budynków ks. Biskup zadecydował by remontować budynek gospodarczy pod katem Kaplicy. 27 marca inż. Franciszek Olszewski przyniósł plan remontu budynku gospodarczego. 29 marca zgodnie z życzeniem biskupa Ordynariusza został w Kurii przedłożony plan zagospodarowania i remontu. Po szczegółowych oględzinach budynku gospodarczego podjęto decyzję o wymianie całego zadaszenia. 3 czerwca Pan Sabat rozpoczął remont dachu.

11 czerwca zjawiła się Komisja z Urzędu Miejskiego w trzyosobowym składzie (SS, FM, BZ) oskarżając o samowolną budowlaną i nakazując natychmiastowe wstrzymanie prac. Po konsultacji z Biskupem prac nie zaprzestano. 19 czerwca przyszła decyzja od Naczelnika Miasta Sanoka (GR) potwierdzająca wstrzymanie prac remontowych. Prace jednak nadal kontynuowano. Po zakończeniu remontu dachu 24 czerwca zaczęli pracę murarze, bracia Józef i Mieczysław Łach.

Rok 1984

Cały budynek został objęty centralnym ogrzewaniem, które wykonał inż. Hnat. Poprawiono także nakrycie dachowe ponieważ blacha w kilku miejscach była zerwana. W tym miejscu warto nadmienić, że w pracach pomagała młodzież szkolna z II LO w Sanoku oraz kilku lektorów i ministrantów z parafii Przemienienia Pańskiego. Byli to uczniowie i wychowankowie ks. Krzysztofa.

W pierwszą niedzielę lipca Rektor przejął od Ojców Franciszkanów obsługę kaplicy św. Maksymiliana. Równocześnie obsługiwał kaplicę szpitalną, gdyż od 1981 r. (czas „Solidarności”) był etatowym kapelanem Szpitala Miejskiego w Sanoku.

10 sierpnia 1984 r. ks. Pacześniak zamieszkał przy kaplicy, tym samym kończąc posługę w parafii Przemienienia Pańskiego, a od września przejął nauczanie religii po OO. Franciszkanach w I LO.

Dnia 10 kwietnia 1984 r. rozpoczęto prace remontowe. Główny plan remontu przygotował inż. Franciszek Olszewski. Kilka dni pracowała ekipa Pana Cecuły ze Strachociny lecz po tygodniu zrezygnowali. Główne prace przejmują Pan Józef Łach, kościelny w parafii Przemienienia Pańskiego, który wcześniej pracował na budowach jako murarz. Pomagał mu Pan Jerzy Skibiński jako pomocnik murarza. Zbrojenia i szalunki pomagał robić Pan Mieczysław Łach. W ramach remontu zostały wykonane następujące pomieszczenia: pokój gościnny, łazienka, schody do piwnicy, kuchnia, klatka schodowa na poddasze, dwa pokoje na dole, przedpokój i łazienka. Została wykonana nowa instalacja elektryczna w całym budynku. Prace te wykonał Pan Józef Olearczyk.

Dnia 2 marca 1984 r. Ordynariusz Diecezji Przemyskiej Ignacy Tokarczuk zaproponował przyjęcie Kaplicy św. Maksymiliana – Rektoratu ks. Krzysztofowi Pacześniakowi. 24 marca ks. Krzysztof otrzymał nominację na rektora kaplicy. Do lipca ks. Rektor pełnił jeszcze obowiązki w Parafii Przemienienia Pańskiego, równocześnie remontując część budynku, w którym mieści się kaplica z zamiarem zamieszkania tam od najbliższych wakacji.

Rok 1983

Decyzją Kapituły Prowincjonalnej Zakonu Franciszkańskiego i pismem z dnia 15 grudnia 1983 r. oraz pismem Kurii Biskupiej w Przemyślu z dnia 28 grudnia 1983 r. kaplica pw. św. Maksymiliana (ul. Zagrody 10) w Sanoku została przekazana na rzecz Diecezji Przemyskiej.

Plan budynku mieszkalnego (plebania)

Rok 1982

19.12.1982 r. została poświęcona kaplica w szpitalu. Mszy św. przewodniczył ks. Dziekan Adam Sudoł. W koncelebrze uczestniczyli ks. Prałat Kazimierz Pyś oraz ks. Antoni Szypuła.

Kaplica została zasadniczo zbudowana z funduszu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku. Wykończenie: część boazeri, kasetony na suficie, ławki za pieniądze kościelne. Dyrektorem szpitala był wtedy dr Jan Pawlik. Od 14.12.1981 r. posługę kapelana w szpitalu pełnił ks. Krzysztof Pacześniak.