Facebook

Rusza 40 Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

SŁOWO METROPOLITY PRZEMYSKIEGO
do kapłanów i wiernych Archidiecezji Przemyskiej
przed 40. Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką
z Przemyśla na Jasną Górę

 

Czcigodni Księża, Ojcowie, Bracia i Siostry zakonne!
Drodzy Diecezjanie!

Na naszej życiowej i kalendarzowej drodze wiary pojawi się wkrótce szczególny czas: pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Wielu z nas tęskni za tym cały rok i nie może się doczekać momentu, w którym stanie przed Obliczem Czarnej Madonny i wypowie w imieniu własnym i tych, których poniesie w sercu, żarliwe „Jestem, pamiętam, czuwam!”.

Tegoroczna, już 40. Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka z Przemyśla na Jasną Górę odbędzie się w tradycyjnym czasie od 4 do 15 lipca 2020 r. pod hasłem Oto wielka Tajemnica wiary”. Te słowa, które są nam tak dobrze znane, bo każdego dnia przypominane i uobecniane podczas sprawowania Najświętszej Ofiary, chcemy uczynić tematem naszych pielgrzymkowych rekolekcji w drodze. Podczas kolejnych dni pielgrzymki pragniemy podjąć refleksję nad naszą osobistą relacją z Trójcą Świętą oraz pogłębić naszą pobożność eucharystyczną, abyśmy, umacniani Chlebem aniołów, potrafili umiejętnie budować wspólnotę i odkrywać na nowo własną tożsamość chrześcijańską.

Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę ma już w naszej Archidiecezji swoją historię i tradycję. W tym roku będzie miało jednak wyjątkowy wymiar, albowiem przejście Anioła śmierci przez świat, w którym ludzkość tak bardzo utknęła w niewoli grzechu, zmieniło naszą codzienność. Mimo trudności spowodowanych pandemią, ufamy, że Ten, który jest Panem życia i śmierci pozwoli nam dojść do Tronu Jego Najświętszej Matki, naszej Pani i Królowej.

Nasze coroczne wędrowanie do Tronu Jasnogórskiej Pani nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu naszych braci i sióstr w wierze, którzy gościnnie otwierają przed nami, pielgrzymami, podwoje swoich gorących serc i drzwi domów. Dziękuję Wam serdecznie za wszelkie przejawy życzliwości, jakie do tej pory otrzymywaliśmy od Was na pielgrzymim szlaku.

W tym roku nasze pielgrzymowanie będzie miało inną formę, wymuszoną przez obecną sytuację. Będziemy wędrować w jednej, symbolicznej, 150-osobowej grupie, zgodnie z obecnie obowiązującymi zarządzeniami. Ze względu na okoliczności, nie będziemy mogli również skorzystać z noclegów, ale gościnnych gospodarzy, tak jak każdego roku, będziemy nieśli w naszych sercach, polecając wszystkie ich sprawy najlepszej z Matek. Każda grupa pojawi się dwukrotnie na pątniczym szlaku. Pierwszy raz, kiedy wyruszy ze swojego kościoła stacyjnego (według planu w dniach 4, 5 i 6 lipca), a drugi raz – poprzez zorganizowany wyjazd – pokonując odcinek zaplanowany na dany dzień. Po przejściu swojego odcinka trasy, pielgrzymi będą wracać do swoich domów, z możliwością odwiedzenia Jasnej Góry (szczegóły u księży przewodników).

W tych utrudnionych warunkach dla pielgrzymowania fizycznego, zapraszam dotychczasowych pątników i wszystkich chętnych do włączenia się w pielgrzymowanie duchowe. Na stronie internetowej naszej Pielgrzymki (pielgrzymka.przemyska.pl) należy dokonać stosownych zapisów do grupy duchowych pielgrzymów, której patronuje bł. ks. Jan Wojciech Balicki – patron obecnego roku duszpasterskiego w naszej Archidiecezji. Poprzez tę stronę i media prowadzone przez Radio FARA, każdy pielgrzym duchowy będzie miał możliwość przeżywać codziennie program realizowany na pątniczym szlaku: wysłuchać medytacji i konferencji, przesyłać intencje i pozdrowienia, a zwłaszcza uczestniczyć we wspólnej modlitwie.

Pragniemy również w poszczególnych miejscowościach naszej Archidiecezji każdego dnia umacniać się darem wspólnej modlitwy różańcowej w wędrówce do domu Ojca. I choćbyśmy stanęli przed wzburzonymi falami morza – niepewności, lęku, cierpienia – nie traćmy nadziei! Pan Bóg ma moc, by przeprowadzić nas bezpiecznie przez odmęty i burze tego świata, jak niegdyś wyprowadził Naród Wybrany z niewoli egipskiej i suchą nogą przeprowadził przez Morze Czerwone. Dlatego zapraszam diecezjan do gromadzenia się w swoich świątyniach parafialnych na Eucharystii, a o godz. 20.30 na wspólnej modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim.

Ponadto, pozostając w duchowej łączności z pątnikami, podobnie jak w zeszłym roku, również i w tym podejmujemy Drugą Archidiecezjalną Sztafetę Różańcową, organizowaną przez Radio FARA. Sztafeta będzie trwała od 4 do 16 lipca. Każdego dnia, w dzień i w nocy – co pół godziny – pragniemy odmawiać 4 części różańca, ofiarując swoją modlitwę za Archidiecezję, biskupów i kapłanów posługujących w naszej Archidiecezji, za przygotowujących się do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Przemyślu, za zgromadzenia zakonne, o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o rozwój Radia FARA i dzieł, które przy nim są prowadzone, o ustanie panującej epidemii oraz we wszystkich intencjach, które w dniach trwania 40. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki będą nieśli pielgrzymi fizycznie idący na Jasną Górę, duchowi pielgrzymi i uczestnicy Archidiecezjalnej Sztafety Różańcowej.

Zapraszam Księży Proboszczów (i duszpasterzy) wraz z całą parafią, a także grupy apostolskie do wspólnej modlitwy na różańcu według załączonej instrukcji. Ważne, aby z danej parafii 4 wyznaczone osoby odmówiły o wskazanej godzinie poszczególne części różańca. Te osoby mogą zaproponować, aby do sztafety dołączyły inne osoby lub rodziny z parafii. Kolejnym sposobem włączenia się w Sztafetę może być podział parafii na 4 części, w których (czy to w domach, czy w innych miejscach parafii) odmówione zostaną wskazane części różańca (radosna, bolesna, światła, chwalebna).

Ogrom serca, który nam ofiarujecie, sprawia, że umocnieni na ciele i duchu, nie zważając na trud i zmęczenie, dojdziemy do celu. Ufamy również, że w przyszłym roku będziemy mogli znowu się spotkać i zanieść nasze dziękczynienie i modlitwy do tronu Matki za wspaniałych ludzi, których spotykamy w Waszej parafii.

W tym roku po raz czterdziesty wyruszamy na pątniczy szlak. Z tej okazji została przygotowana publikacja, która podsumowuje ostatnich 15 lat Pielgrzymki. Znajdują się w niej treści ukazujące piękno pielgrzymowania, świadectwa pielgrzymów i liczne zdjęcia. Książkę tę, liczącą blisko 200 stron, można zamówić u księży przewodników.

Dzieło naszej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zawierzam Maryi, naszej najlepszej Matce. Pełni nadziei, że w tym roku będziemy mogli iść pieszo i dziękować Bogu przed Tronem naszej Jasnogórskiej Pani za ocalenie i prosić o umocnienie wiary w Narodzie Polskim, modlimy się za Was wszystkich, którzy od wielu lat towarzyszycie nam duchowo i wspieracie swoją modlitwą podczas Pieszej Pielgrzymki.

✠ Adam Szal
Arcybiskup Metropolita Przemyski

DUCHOWE PIELGRZYMOWANIE NA JASNĄ GÓRĘ z Radiem FARA

Diecezjalna SZTAFETA RÓŻAŃCOWA