CO TO JEST PĘTLA INDUKCYJNA DLA OSÓB NIEDOSŁYSZĄCYCH?
Pętla indukcyjna, zwana także pętlą induktofoniczną (induction loop), jest to urządzenie współpracujące z indywidualnymi aparatami słuchowymi. Składa się ono z:
– wzmacniacza elektroakustycznego wyposażonego w mikrofon lub zespół mikrofonów, a także wejścia dla innych urządzeń technicznych, które emitują dźwięki (radio, telewizor, magnetofon, odtwarzacz kompaktowy itp.),
– otaczającego pomieszczenie lub jego część odpowiednio dobranego przewodu, zazwyczaj miedzianego, zamkniętego w pętlę.
W czasie pracy wzmacniacza, wewnątrz obwodu pętli oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie wytwarza się zmienne pole elektromagnetyczne. Pole to jest odbierane i przetwarzane na dźwięk przez znajdujące się w jego zasięgu indywidualne aparaty słuchowe wyposażone w funkcję odbioru indukcyjnego (zazwyczaj oznaczaną na aparacie literą T). Pętle indukcyjne są instalowane w salach dydaktycznych dla osób z wadą słuchu oraz w innych pomieszczeniach, z których korzystają osoby słabosłyszące, także w kościołach.
Audio pętla indukcyjna systemów, zwanych także audio-pętle indukcyjne częstotliwości (w skrócie AFILs) Jest pomoc dla słabo słyszących.
Czym jest system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną?
System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną pozwala osobom niedosłyszącym, korzystającym z aparatów słuchowych, słyszeć wyraźnie nawet w warunkach trudnych akustycznie, w których słyszenie tylko za pomocą aparatu słuchowego nie było by możliwe. Aparaty słuchowe starszego typu posiadają tryb cewki indukcyjnej (przełącznik „T” lub „MT”), umożliwiający odbiór pola elektromagnetycznego generowane przez pętle indukcyjną. Aparat słuchowy zamienia sygnały elektromagnetyczne z pętli na dźwięk dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każda osoba korzystająca z aparatu słuchowego znajdująca się w polu działania pętli indukcyjnej może bez żadnych przeszkód usłyszeć sygnał przesyłany za jej pomocą. Przekłada się to na poprawę jakości konwersacji, umożliwia osobie niedosłyszącej aktywne uczestniczenie w rozmowach, zamawianie towarów lub usług, słuchanie publicznych wystąpień, przedstawień, spektakli, kazań, itp. System z pętlą indukcyjną składa się z następujących części:– źródło dźwięku – zazwyczaj mikrofon, telewizor lub radio (lub ich połączenie)
– wzmacniacz pętli indukcyjnej
– pętla – zazwyczaj przewód biegnący po obwodzie pomieszczenia lub specjalna pętla okienkowa (counter w znaczeniu lady – punktu obsługi, okienka) przymocowana od spodu do stołu
– odbiornik(i) – każdy aparat słuchowy z przełącznikiem „T” lub „MT” albo inne urządzenie zaprojektowane, aby odbierać sygnał z pętli.
Aparaty słuchowe nowszego typu powinny przełączyć się na taki tryb same. Jeśli tak się nie dzieje potrzebna będzie wizyta u protetyka słuchu, aby taki program umieścił w zestawie programów automatycznie wybieranych.
Podsumowując. Systemy z pętlą indukcyjną są pomocne dla osób słabosłyszących, z następujących powodów:
– system nie wychwytuje niepożądanych dźwięków, np. innych rozmów lub hałasu otoczenia
– nie trzeba stosować specjalnych, kosztownych odbiorników – cewki są standardowo instalowane w większości aparatów słuchowych lub stanowią niekosztowną opcję
– współczesne aparaty słuchowe wzmacniają różne pasma w różnym stopniu, dopasowując się do potrzeb osoby niedosłyszącej
Poza wieloma korzyściami płynącymi z korzystania z systemu pętli indukcyjnej dla osób z aparatem słuchowym, system może mieć równie zastosowanie w innych dziedzinach życia w zakresie przekazu głosu w ograniczonym obszarze. Może być stosowany np. w muzeum w czasie wycieczek z przewodnikiem.